Depresja atypowa

Depresja atypowa jest podtypem dużej depresji lub depresji klinicznej. Charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością na odrzucenie, ciężkim uczuciem ołowianego paraliżu, doświadczeniem intensywnego smutku i ogólnym uczuciem ciężkości. Objawy depresji atypowej mogą się różnić w zależności od osoby, ale zazwyczaj obejmują zwiększony apetyt, zwiększoną potrzebę snu, nadwrażliwość na krytykę, poczucie winy i bezwartościowości, poczucie beznadziejności i niezdolność do odczuwania przyjemności.

Przyczyny depresji atypowej nie są jeszcze znane, ale istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tego typu depresji, takie jak historia rodzinna depresji, pewne schorzenia i traumatyczne wydarzenia. Leczenie depresji atypowej zazwyczaj obejmuje połączenie psychoterapii i leków. Celem psychoterapii jest pomoc osobie w zidentyfikowaniu i zajęciu się przyczynami leżącymi u podstaw depresji. Terapia poznawczo-behawioralna, terapia interpersonalna i psychoterapia psychodynamiczna to formy psychoterapii, które mogą być stosowane w leczeniu depresji atypowej.

Leki są również stosowane w leczeniu depresji atypowej. Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), są powszechnie przepisywane w celu zmniejszenia objawów depresji atypowej. W niektórych przypadkach, inne leki, takie jak stabilizatory nastroju, leki przeciwpsychotyczne lub leki przeciwlękowe, mogą być stosowane w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi.

depresja atypowa
fot. pixabay.com | cc-0 – depresja atypowa

Należy pamiętać, że depresja atypowa może być trudnym stanem do leczenia i może zająć trochę czasu znalezienie odpowiedniej kombinacji psychoterapii i leków, które pomogą opanować objawy. Ważne jest również, aby pamiętać, że depresja atypowa jest poważnym stanem, który powinien być traktowany poważnie, a leczenie powinno być poszukiwane tak szybko, jak to możliwe. Poprzez wprowadzenie leczenia we współpracy z psychoterapeutą, osoba cierpiąca na depresję może poprawić jakość swojego życia i zacząć doświadczać poczucia nadziei i optymizmu.